sobota, 23 września 2017.
Strona główna > Gospodarka > Lepiej zabezpieczona 200-złotówka

Lepiej zabezpieczona 200-złotówka

Lepiej zabezpieczona 200-złotówka
Data publikacji: 2016-02-12 19:23
Wywietleń: 1326 117920

Od piątku 12 lutego Narodowy Bank Polski zaczął wprowadzać do obiegu banknoty o nominale 200 złotych z lepszymi zabezpieczeniami oraz ułatwieniami dla osób niewidomych i niedowidzących. Do naszych kieszeni nie trafią zbyt prędko, bo będą zastępować zużyte lub uszkodzone dwustuzłotówki.

Banknot 200-złotowy jest obecnie najwyższym nominałem w naszych portfelach. Teraz jest wprowadzany do obiegu ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami,m.in. widoczny pod światło znak wodny uzupełniony o wartość nominalną, a po prawej stronie portretu Zygmunta I Starego - grafika, która oglądana pod światło tworzy koronę w owalu. Ma też nitkę zabezpieczającą, której fragmenty są widoczne na jego przedniej stronie. Na odwrocie są zaś dwa nowe zabezpieczenia: opalizujący złoty ornament roślinny oraz nominał, a pod nim ozdobny wzór wydrukowany złotą farbą.

Na przedniej stronie nowej 200-złotówki są dodatkowe ułatwienia dla osób niewidomych: 10 ukośnych pasków i trójkąt złożony z drobnych kółek. Są one bardzo dobrze wyczuwalne w dotyku.

Zmodernizowane banknoty są wprowadzane do obiegu w miejsce wycofanych z powodu uszkodzenia lub zużycia.

(mag)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Elektryczny autobus w zajezdni
Wielkie latawce na niebie
Korki na Sczanieckiej
Poprzedni Następny

Nekrologi