piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Lepiej zabezpieczona 200-złotówka

Lepiej zabezpieczona 200-złotówka

Lepiej zabezpieczona 200-złotówka
Data publikacji: 2016-02-12 19:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1457 117920

Od piątku 12 lutego Narodowy Bank Polski zaczął wprowadzać do obiegu banknoty o nominale 200 złotych z lepszymi zabezpieczeniami oraz ułatwieniami dla osób niewidomych i niedowidzących. Do naszych kieszeni nie trafią zbyt prędko, bo będą zastępować zużyte lub uszkodzone dwustuzłotówki.

Banknot 200-złotowy jest obecnie najwyższym nominałem w naszych portfelach. Teraz jest wprowadzany do obiegu ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami,m.in. widoczny pod światło znak wodny uzupełniony o wartość nominalną, a po prawej stronie portretu Zygmunta I Starego - grafika, która oglądana pod światło tworzy koronę w owalu. Ma też nitkę zabezpieczającą, której fragmenty są widoczne na jego przedniej stronie. Na odwrocie są zaś dwa nowe zabezpieczenia: opalizujący złoty ornament roślinny oraz nominał, a pod nim ozdobny wzór wydrukowany złotą farbą.

Na przedniej stronie nowej 200-złotówki są dodatkowe ułatwienia dla osób niewidomych: 10 ukośnych pasków i trójkąt złożony z drobnych kółek. Są one bardzo dobrze wyczuwalne w dotyku.

Zmodernizowane banknoty są wprowadzane do obiegu w miejsce wycofanych z powodu uszkodzenia lub zużycia.

(mag)

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny