niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Koszty poniosą uczciwi przedsiębiorcy

Koszty poniosą uczciwi przedsiębiorcy

Koszty poniosą uczciwi przedsiębiorcy
Data publikacji: 2016-10-17 13:12
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1727 161441

Bezterminowe wstrzymywanie zwrotów VAT jako narzędzie ochrony budżetu przed oszustwami podatkowymi oznacza, że to uczciwi przedsiębiorcy sfinansują uszczelnienie systemu podatkowego. 

Piotr Sobeyko BejnarowiczPiotr Sobeyko Bejnarowicz, doradca podatkowy, wiceprezes ZPPZ Lewiatan: Planowana regulacja pozwoli urzędnikom przedłużać terminy zwrotu na czas nieokreślony. Nowy zakres czynności weryfikacyjnych polegający m.in. na sprawdzeniu rozliczenia podatnika, rozliczeń innych podmiotów biorących udział w transakcjach z podatnikiem oraz sprawdzeniu zgodności tych rozliczeń z faktycznym ich przebiegiem oznacza, że te będą trwały bez końca, a ryzyko przewlekłego prowadzenia postępowania poniesie podatnik występujący o zwrot podatku. Przypadki, w których zwrot VAT został zatrzymany nienależnie często prowadzą do utraty płynności finansowej przez przedsiębiorcę.

Roman SiedlikowskiRoman Siedlikowski, Platforma Biznesu, ekspert ZPPZ Lewiatan: Wydłużanie terminu zwrotu VAT dla danego podatnika, w celu weryfikacji rozliczeń innych podmiotów, o których istnieniu i udziale w transakcji kontrolowany nawet nie wie, nie znajduje żadnego uzasadnienia. Niedopuszczalne jest też pozbawienie podatników prawa do złożenia zażalenia na postanowienie o wstrzymaniu zwrotu VAT. Jest to regulacja stwarzająca możliwość ogromnych nadużyć, których negatywnym skutkom podatnik nie może zapobiec. Rozszerzenie zakresu czynności na kontrahentów kontrolowanego grozi także naruszeniem przepisów o tajemnicy przedsiębiorstw, np. dotyczącej dostawców oraz stosowanych cen.

Komentarze

abc
czas na kierunek Czechy, Słowacja, Niemcy
2016-10-20 19:13:51
k-2
Dobra zmiana! Ha, ha, ha...
2016-10-17 14:16:19
OC
To tak jak uczciwi kierowcy ponoszą koszty OC, bo wielu nie płaci i jeździ jak szaleni, powodując stłuczki.
2016-10-17 13:36:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi