wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Koniec sporu z wykonawcą terminalu LNG

Koniec sporu z wykonawcą terminalu LNG

Koniec sporu z wykonawcą terminalu LNG
Data publikacji: 2015-09-09 14:59
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-14 12:37
Wywietleń: 397 19353

Zakończenie budowy i pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego w tym roku, brak zwiększenia wynagrodzenia, wyższe kary umowne oraz większa odpowiedzialność wykonawcy. To wynik negocjacji spółki Polskie LNG i konsorcjum budującego terminal LNG w Świnoujściu. Trwający od pewnego czasu spór zakończyło podpisanie kolejnego aneksu do umowy.

Generalny wykonawca – konsorcjum z włoską firmą Saipem na czele – zobowiązał się na mocy podpisanego w środę aneksu do umowy sprzed pięciu lat zakończyć prace budowlane i odebrać pierwszą dostawę LNG w tym roku. Gaz z pierwszej dostawy, po schłodzeniu instalacji, jej rozruchu i przeprowadzeniu prób, zostanie wtłoczony do sieci przesyłowej i trafi do polskich odbiorców. Druga dostawa, która zapewni surowiec na testy eksploatacyjne, ma być zrealizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku, a komercyjna eksploatacja terminalu LNG będzie możliwa w drugim kwartale – po podpisaniu protokołu odbioru do użytkowania. Inwestor, Polskie LNG, zapewnia, że okres te uwzględnia dochowanie wszelkich niezbędnych wymogów bezpieczeństwa oraz kontroli jakości.

Nie ulegnie zmianie wynagrodzenie umowne wykonawcy, co oznacza, że Polskie LNG nie dopłaci do inwestycji. Konsorcjum zaakceptowało też wyższe kary umowne związane z terminową realizacją prac. Całkowite wynagrodzenie, zgodnie z kontraktem, wynosi 2,4 mld zł. Ponadto wykonawca przyjął na siebie dodatkową odpowiedzialność za proces dostawy LNG na rozruch terminalu.

– Wykonawca zapewnił wiarygodność i ostateczność terminów wskazanych w zaktualizowanym szczegółowym harmonogramie prac – powiedział Jan Chadam, prezes Polskiego LNG. – Przyjął na siebie dodatkowe obowiązki oraz odpowiedzialności, w szczególności związane z dostawą LNG na potrzeby technologiczne terminalu.

Strony uzgodniły przeprowadzenie dodatkowego audytu technologicznego całej instalacji. Szczegółowa kontrola zostanie przeprowadzona po zakończeniu prac budowalnych przez niezależnego, międzynarodowego audytora o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu.

Obecnie stan zaawansowania inwestycji wynosi 98,2 proc. (ek)

 

Koniec sporu z wykonawcą terminalu LNG Koniec sporu z wykonawcą terminalu LNG Koniec sporu z wykonawcą terminalu LNG Koniec sporu z wykonawcą terminalu LNG

Komentarze

.
Zamiast przekomarzać się z Włochami oddajcie od razu cały terminal Ruskim. Włosi zpłacą wszystkie kary, bo będą refundowane z Moskwy.
2015-09-09 15:25:26
POwska wiarygodność
Czyli Kopacz nie dotrzymała słowa.
2015-09-09 13:52:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi