środa, 22 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Kanał Notecki do zasypania

Kanał Notecki do zasypania

Kanał Notecki do zasypania
Data publikacji: 2015-09-07 12:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 2563 18842

Spółka Grontmij Polska z Poznania opracuje koncepcję lokalizacyjno-programową dla rejonu Basenu Kaszubskiego w szczecińskim porcie. Ma na to osiem miesięcy. Jak już informowaliśmy, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście zamierza przebudować nabrzeża w tym rejonie i dostosować je do pogłębionego w przyszłości toru wodnego. W planach jest też zasypanie Basenu Noteckiego.

W przetargu ZMPSiŚ na opracowanie koncepcji lokalizacyjno-programowej pod nazwą „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego wraz z zalądowieniem Basenu Noteckiego” wpłynęły trzy oferty. Najkorzystniejszą złożyła spółka Grontmij Polska. Ma wykonać zadanie za nieco ponad 387 tys. zł, w ciągu ośmiu miesięcy od podpisania umowy.

– Chodzi o określenie lokalizacji, możliwości wariantowych inwestycji, będących podstawą dla wykonania raportów środowiskowych, dokumentacji technicznej i studium wykonalności – tłumaczy Monika Woźniak-Lewandowska z ZMPSiŚ. – Elementem dopełniającym projekt jest zalądowienie Basenu Noteckiego urobkiem z robót pogłębiarskich w rejonie Basenu Kaszubskiego, po uprzednim zabiciu ścianki szczelnej wzdłuż nabrzeży Dolnośląskiego, Górnośląskiego i ewentualnie Opolskiego. W wyniku tych prac powstanie jednolity obszar o powierzchni około 1,8 ha, z przeznaczeniem na zaplecze składowe nabrzeża Górnośląskiego.

Dziś Basen Notecki jest w niewielkim stopniu wykorzystywany, a część nabrzeży została wyłączona z eksploatacji. Zasypanie go i pozyskanie dodatkowego terenu na składowanie towarów powinno ucieszyć spółki przeładunkowe działające w tym rejonie, z największą – Bulk Cargo Port Szczecin – na czele. Ich obroty rosną, a mogłyby być jeszcze większe przy lepszej infrastrukturze: głębszym torze wodnym i akwenach portowych oraz kolejnych placach składowych i magazynach.

Zgodnie z planem, modernizacja toru wodnego Świnoujście-Szczecin i jego pogłębienie do 12,5 m powinna się zakończyć za sześć lat. Taka sama głębokość techniczna przewidziana jest przy nabrzeżach Basenu Kaszubskiego po ich przebudowie. Chodzi o najbardziej eksploatowane w tym w rejonie, czyli Katowickie, Chorzowskie i Bytomskie. Zawijają tu coraz większe statki i rosną przeładunki.

– Według prognoz, do 2027 roku należy się spodziewać znacznego zapotrzebowania na obsługę węgla w imporcie oraz innych towarów masowych, a w szczególności kruszyw, nawozów i surowców do ich produkcji – dodaje M. Woźniak-Lewandowska, uzasadniając konieczność inwestycji w rejonie przeładunków masowych. ©℗

Tekst i fot. Elżbieta KUBOWSKA

Komentarze

Wawrzek
Jeśli do rządzenia Państwem zatrudnimy antypolskich lumpów to nałożą takie podatki, że nic się nie będzie opłacać a import najgorszego chłamu będzie przynosić kolosalne zyski. Do tego tylko dodać zaniżenie wartości krajowej waluty o 75% umożliwiający wywóz horrendalnych ilości kapitału z Polski i głównym zadaniem rządzących tak jak to jest obecnie będzie wydanie kwot kapitałowych a nie realizacja zadań inwestycyjnych.
2015-09-09 08:21:22
Basen
Basen, a nie kanał!
2015-09-08 11:08:58
Zasypać notecki
Wyczyścić pilecki, Poszerzyć Notecki Wykopać Przezdziecki Wyłożyć kafelkiem Zrobić jak chce Merkel.
2015-09-07 21:31:02
ckm
być może po przebudowie i modernizacjach w porcie niemcy przejmą wszystko za grosze.
2015-09-07 20:39:42
spółka z Poznania
Ma opracowywać koncepcję portu?! Równie dobrze spółka ze Szczecina mogłaby opracować koncepcję kopalni albo wyciągu narciarskiego. I to ma się udać?
2015-09-07 19:29:22
@ewa35
Jeśli importowany ma niższą cenę niż krajowy to nie powinna ta sytuacja dziwić. Trudno znaleźć snoba, który kupuje drożej, gdy może taniej - prawda?
2015-09-07 16:53:11
ewa35
... do 2027 roku należy się spodziewać znacznego zapotrzebowania na obsługę węgla w imporcie.... Do czego doszlo ! kiedys zamontowano tasmowiec do przeladunku wegla Nie nadazano za zaladunkiem wegla w eksporcie A teraz bedziemy importowac? Majac takie poklady wegla?
2015-09-07 11:43:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny