niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Jeśli chcesz, aby rozliczył Cię pracodawca

Jeśli chcesz, aby rozliczył Cię pracodawca

 Jeśli chcesz, aby rozliczył Cię pracodawca
Data publikacji: 2017-01-10 09:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1209 196232

- Pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT. Oświadczenie PIT-12 należy złożyć przed 10 stycznia - przypomina Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Tak więc pozostało kilkadziesiąt godzin na decyzję, aby to nasz pracodawca zrobiła za nas tak nielubianą czynność, jaką jest samodzielne rozliczenia swoich rocznych dochodów. Naszemu płatnikowi musimy w tym celu złożyć przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12.

- Dodatkowo z tego rozwiązania podatnik może skorzystać tylko wtedy, gdy w 2016 r. uzyskał dochody tylko u jednego płatnika - zaznacza Małgorzata Brzoza. - Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam - podkreśla.

- W składanym oświadczeniu pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego płatnika i nie będzie korzystał z ulg podatkowych (np. na dzieci czy internetowej) oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. przykład wspólnego opodatkowania małżonków) - wylicza rzeczniczka IAS w Szczecinie.

Po złożeniu tego oświadczenia płatnik oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

- Jeżeli pracownika rozliczył płatnik, ale pracownik osiągnął również przychody
z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas musi on złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów - tłumaczy M. Brzoza.

Rzeczniczka dodaje też, iż złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia jednak podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia - według ogólnie obowiązujących zasad. Na przykład w sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. (b)

 

Komentarze

pitu pitu
A później takie pracownice działu rozliczającego pity roznoszą plotki po firmie kto ile zarabia.
2017-01-10 10:00:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi