sobota, 20 stycznia 2018.
Strona główna > Gospodarka > Jeśli chcesz, aby rozliczył Cię pracodawca

Jeśli chcesz, aby rozliczył Cię pracodawca

 Jeśli chcesz, aby rozliczył Cię pracodawca
Data publikacji: 2017-01-10 09:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1296 196232

- Pracownik, który uzyskał dochody tylko u jednego płatnika, może skorzystać z pomocy pracodawcy w rozliczeniu PIT. Oświadczenie PIT-12 należy złożyć przed 10 stycznia - przypomina Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Tak więc pozostało kilkadziesiąt godzin na decyzję, aby to nasz pracodawca zrobiła za nas tak nielubianą czynność, jaką jest samodzielne rozliczenia swoich rocznych dochodów. Naszemu płatnikowi musimy w tym celu złożyć przed 10 stycznia oświadczenie PIT-12.

- Dodatkowo z tego rozwiązania podatnik może skorzystać tylko wtedy, gdy w 2016 r. uzyskał dochody tylko u jednego płatnika - zaznacza Małgorzata Brzoza. - Jeśli zmieniał pracę lub łączył zatrudnienie w kilku różnych miejscach, będzie musiał rozliczyć się sam - podkreśla.

- W składanym oświadczeniu pracownik stwierdza, że przez cały rok uzyskiwał dochody u jednego płatnika i nie będzie korzystał z ulg podatkowych (np. na dzieci czy internetowej) oraz preferencyjnego rozliczenia swoich dochodów (np. przykład wspólnego opodatkowania małżonków) - wylicza rzeczniczka IAS w Szczecinie.

Po złożeniu tego oświadczenia płatnik oblicza roczny podatek za pracownika na formularzu PIT-40 i przekazuje go do końca lutego podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu.

- Jeżeli pracownika rozliczył płatnik, ale pracownik osiągnął również przychody
z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, z kapitałów pieniężnych, z działalności gospodarczej opodatkowanej jednolitą stawką 19 proc. lub przychody opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, wówczas musi on złożyć odrębne zeznania przeznaczone do rozliczenia tych przychodów - tłumaczy M. Brzoza.

Rzeczniczka dodaje też, iż złożenie oświadczenia PIT-12 i sporządzenie przez płatnika PIT-40 nie pozbawia jednak podatnika prawa do złożenia zeznania PIT-36 lub PIT-37 do końca kwietnia - według ogólnie obowiązujących zasad. Na przykład w sytuacji, gdy pomimo złożenia oświadczenia PIT-12, podatnik chce skorzystać z ulg lub rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. (b)

 

Komentarze

pitu pitu
A później takie pracownice działu rozliczającego pity roznoszą plotki po firmie kto ile zarabia.
2017-01-10 10:00:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy