niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Jeden w Świnoujściu, drugi po chrzcie

Jeden w Świnoujściu, drugi po chrzcie

Jeden w Świnoujściu, drugi po chrzcie
Data publikacji: 2016-07-14 17:45
Ostatnia aktualizacja: 2016-07-15 22:30
Wywietleń: 1669 144122

Najnowszy statek Polskiej Żeglugi Morskiej, masowiec „Legiony Polskie”, przeszedł w poniedziałek (11 lipca) ceremonię chrztu. Uroczystość odbyła się w chińskiej stoczni Yangfan (350 km na południe od Szanghaju). To drugi z serii nowych 39-tysięczników. Rozpoczął ją statek „Armia Krajowa”, który w środę po raz pierwszy przypłynął do Polski. W Morskiej Stoczni Remontowej „Gryfia” w Świnoujściu ma mieć pomalowane ładownie.

„Legiony Polskie” i „Armia Krajowa” to klasyczne masowce do przewozu takich ładunków jak węgiel, ruda żelaza, zboże czy nawozy sztuczne. Mają nośność 39 000 ton, długość 180 m, szerokość 30 m, a maksymalne zanurzenie – 10,5 m. Statki zaprojektowało znane biuro fińskie Deltamarin.

– Masowce te mają podwójne poszycie oraz po pięć ładowni typu „box” z szerokimi lukami ładunkowymi – mówi Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM. – Każdy wyposażony jest w cztery dźwigi ładunkowe. Dzięki nowoczesnemu silnikowi głównemu, zoptymalizowanemu kształtowi kadłuba i tzw. naprowadzającym płetwom przedśrubowym, jest też bardzo ekonomiczny, jeśli chodzi o zużycie paliwa.

Chrztu „Legionów Polskich” dokonała Marzena Nalewajska, zastępca kierownika Działu Rozliczeń Krajowych PŻM. W swoim przemówieniu dyrektor naczelny PŻM Paweł Szynkaruk przybliżył chińskim uczestnikom uroczystości genezę nazwy statku oraz pogratulował matce chrzestnej zaszczytnego obowiązku. Przypomniał ponadto, że pierwszy z serii tych masowców – „Armia Krajowa” – w czasie, gdy nadawano imię „Legionom Polskim”, po raz pierwszy płynął do kraju, do portu w Świnoujściu.

„Legiony Polskie” to zarazem drugi statek z nowego programu inwestycyjnego armatora na lata 2015-2020. Zakłada on wybudowanie łącznie 18 masowców. Pierwsze cztery otrzymają nazwy patriotyczne statków, które wcześniej pływały już we flocie PŻM, a niedawno zostały sprzedane. Do „Armii Krajowej” i „Legionów Polskich” dołączą więc „Szare Szeregi” oraz „Solidarność”.

(ek)

Komentarze

Wawrzek
Brawo grabarze szczecińskich stoczni czy Chińczycy mają większy "marketing" czy Tusk Wam tak kazał
2016-07-15 21:53:22
Absurd
To w chińskiej stoczni zabrakło farby na pomalowanie ładowni?
2016-07-15 13:19:37

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi