wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Instalacje „pod klucz"

Instalacje „pod klucz"

Instalacje „pod klucz"
Data publikacji: 2015-08-13 12:42
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-13 12:52
Wywietleń: 1084 11722

Elektrownia Pomorzany w Szczecinie ma być zmodernizowana tak, by mogła pracować przez kolejne 20 lat. Mają w niej m.in. powstać instalacje odsiarczania i odazotowania spalin. Na udział w przetargach na ich budowę „pod klucz" jest wielu chętnych.

Prowadzone przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA dwa przetargi dotyczą budowy w „Pomorzanach" instalacji odsiarczania i odazotowania spalin dla dwóch kotłów typu Benson OP-206, zabudowy szczytowych wymienników ciepłowniczych, stacji dystrybucji suchego popiołu oraz innych prac modernizacyjno-odtworzeniowych. Dzięki tym inwestycjom elektrownia, która jest jednym z podstawowych źródeł ciepła i prądu dla Szczecina, zostanie dostosowana do przyszłych wymogów technicznych oraz środowiskowych i będzie mogła pracować przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Wartość planowanej modernizacji oraz budowy urządzeń ograniczających emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów to kilkaset milionów złotych. O dopuszczenie do udziału w przetargach na budowę „pod klucz” (m.in. projekt, wykonanie, montaż, uruchomienie i przekazanie do eksploatacji) instalacji odazotowania oraz odsiarczania i odpopielania spalin w Elektrowni Pomorzany wpłynęło w sumie 19 wniosków.

Pierwsze z zamówień dotyczy budowy nowoczesnej instalacji katalitycznej redukcji tlenków azotu w spalinach dla dwóch kotłów Benson, zainstalowanych na blokach A i B w Elektrowni Pomorzany. Przedsięwzięcie ma być gotowe na początku listopada 2018 roku. Natomiast budowa instalacji odsiarczania spalin metodą półsuchą wraz z instalacją suchego odpopielania dla dwóch kotłów typu Benson (w blokach A i B „Pomorzan") ma potrwać do 27 września 2019 r. Do złożenia ofert cenowych, co ma nastąpić w przyszłym kwartale, w każdym z tych przetargów ma zostać dopuszczonych najwyżej po siedmiu wykonawców.

***

Elektrownię Pomorzany zbudowano w latach 1936-1940. Po zniszczeniach wojennych ponownie została oddana do eksploatacji dopiero w 1961 r. Należy do Zespołu Elektrowni Dolna Odra, który jest oddziałem PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA (spółka Grupy Kapitałowej PGE). Przypomnijmy, że w maju tego roku PGE GiEK podpisał ze Szczecińską Energetyką Cieplną umowę na dostawę ciepła i prądu dla stolicy województwa w latach 2016–2019. (mag)

 

Na zdjęciu: Wartość planowanej modernizacji „Pomorzan" oraz budowy urządzeń ograniczających emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów to kilkaset milionów złotych.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej