wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Firmy planują zatrudniać Ukraińców

Firmy planują zatrudniać Ukraińców

Firmy planują zatrudniać Ukraińców
Data publikacji: 2017-02-17 21:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-02-23 06:19
Wywietleń: 268 215353

39 proc. firm z powodu braku kandydatów na rodzimym rynku pracy planuje rekrutować Ukraińców. Coraz częściej pracownicy ze wschodu obsadzani są na stanowiskach wymagających kwalifikacji – wynika z najnowszego badania "Barometr Rynku Pracy VII".

W opublikowanym przez Work Service raporcie podkreślono, że pomimo napływu ponad 1,3 mln cudzoziemców w 2016 r., nadal 33 proc. przedsiębiorstw w Polsce ma problemy ze znalezieniem pracowników.

– Już 4 na 10 firm, chcąc obsadzić zalegające wakaty, będzie sięgać po kandydatów z Ukrainy – zaznaczono w badaniu.

Z badania wynika, że pracowników z Ukrainy najczęściej poszukują duże przedsiębiorstwa, zatrudniające ponad 250 osób, które prowadzą masowe rekrutacje. W tej grupie niemal co druga firma (49,1 proc.) obsadzając stanowisko niższego szczebla, planuje sięgnąć po pracowników z innych krajów niż Polska. Wyraźne niedobory kadrowe są widoczne również w branży produkcyjnej, w której niemal 56 proc. pracodawców deklaruje chęć zatrudniania cudzoziemców. Z kolei pracodawcy z branży handlowej i usługowej – wynika z badania – rozważają rekrutację pracowników z Ukrainy odpowiednio w 38,9 proc. i 33,8 proc. przypadków.

Zdaniem prezesa Work Service Macieja Wituckiego po raz pierwszy od przemian wolnorynkowych Polska tak wyraźnie odczuwa niedobory kadrowe.

– Już dziś możemy wyszczególnić całe sektory gospodarki, które miałyby duże trudności z ciągłością realizacji zamówień bez udziału pracowników zza granicy. Z naszych najnowszych badań wynika, że aż 39 proc. firm planuje rekrutacje Ukraińców, ze względu na braki kandydatów na rodzimym rynku pracy – stwierdził.

W badaniu Work Service zwrócono uwagę, że w ostatnich miesiącach można zaobserwować nowy trend związany z chęcią zatrudniania pracowników z Ukrainy na stanowiska wymagające kwalifikacji.

– Rekrutacje na pracowników średniego szczebla stanowią już dziś ponad 28 proc. zgłaszanego zapotrzebowania na kandydatów zza granicy – podkreślono.

(pap)

Fot. Aneta SŁABA (arch.)

Komentarze

Strefy ekonomiczne - getta wyzysku.
Zlikwidować "strefy ekonomiczne" jako niezgodne ze SPRAWIEDLIWOŚCIĄ RYNKOWĄ. Gromadzą się tam przybysze bez żadnych wymagań socjalnych co jest niezgodne z PRAWAMI CZŁOWIEKA. Francja czy Szwecja ma problem z tymi co nic nie robią i żądają utrzymania w dobrobycie. W Polsce natomiast mamy zalew tych co niczego nie wymagają tylko warunków do przeżycia za minimalne wynagrodzenie z własnej pracy. Ta pracowitość jest chwalebna, ale taka postawa to podstawa do wyzysku i takie np. "strefy ekonomiczne" są w istocie TUCZARNIAMI obcych firm i ośrodkami koncentracji obcej siły roboczej. Zjawisko jako całość jest szkodliwe dla polskiego rynku pracy, a więc i dla Polski. Terytorium Polski służy tylko za miejsce uprawiania procederu wyzysku, a polski obywatel, ani skarb państwa nie wiele z tego ma (zwolnienia z podatków). Skórka jest więc nie warta za wyprawkę .. czy jakoś tak. Barometry i inne statystyki nigdy nie podają ile razy w danej strefie była np. inspekcja pracy albo sanepid. Strefy ekonomiczne to są nasze getta wyzysku.
2017-02-22 23:29:35
daro
Na początku trzeba zadbać o Swoich o Polaków dać godne zarobki a nie poniżać ludzi
2017-02-21 07:09:19
Zachodnia Socjala,
I do pracy, tez za bardzo nie "PO-ganiaja"...! Nie mowiac juz o tym, ze i piwka sa lepszej jakosci ! A dodatkowo, jak sie jeszcze "PO-siedzi" pare godzin w roznych miejscach na roznych ulicach... jako rzekomy "Bulgar czy Rumun"... to juz calkiem "mala ameryka" ! I tylko zyc i "nie umierac" !!
2017-02-20 11:19:15
Antek,
Odp. do Anny... Ci co lezeli na ulicach czy w Altankach juz wczesniej w Polsce... teraz leza i dalej lezec beda... tak w Berlinie jak i w innych Krajach Zachodnich ! Bo tam wieksza jest Socjala...!!
2017-02-19 22:44:51
do Anny
Co Ty bredzisz? To 500+ nie jest w stanie wyrównać różnicy wynagrodzeń w Polsce i na zachodzie Europy. Poza tym jakość pracy, oferowanego tam socjalu i warunków życia w krajach starej UE jest nieporównywalnie wyższy od tego co Polska może zaoferować teraz i w przyszłości. Ile ty masz lat kobieto, pewnie 60-70+ i pojęcia nie masz jak wygląda praca i życie w zachodniej Europie.
2017-02-19 18:36:43
Anna
Należy wprowadzić zakaz pracy dla obcokrajowców, a naszych deportować. Nie może być tak, żeby się Polak za granicami męczył i był poniewierany, jak tu ma obecnie takie świetne perspektywy. Teraz, za Pisu,w końcu młodzi mają szansę na normalne życie. Np. pan Misiewicz. Młody, zdolny, nie ma wykształcenia, a jakie dobre prace w Polsce dostał. Czas żeby reszta Polaków wstała z ulic Berlina i przeniosła się do wygodnych mieszkań 500+ i na państwowe dobre posady. Nasz rząd powinien o to zadbać.
2017-02-19 08:45:01
Ja
A jak Ukrainiec na taxi bez badań lekarskich bez psychotestów bez znajomości miasta .pyta mnie gdzie szpital pan jest w Szczecinie!
2017-02-19 08:42:53
Do PO-nizszego komentarza... zabawne,
Tu nic nie jest zabawne - odnosnie obcych patriotow...! Zamiast BRONIC swojego Kraju w Rejonie Donbasu i Luganska oraz starac sie o odbicie i odzyskanie Krymu - to Oni wyjezdzaja...! A moze "chca" by tam w te Ich miejsca... PO-wysylac Polskich bezrobotnych ?? Gdy o WOLNOSC kazdego Narodu chodzi, to nie najwazniejsze sa zlotowki, dolary czy kielbasa... gdyz tylko Walecznych Czyn Swobode moze Zrodzic - VIVAT WALCZACA UKRAINSKA KLASA !!!
2017-02-19 01:19:04
@zabawne
To że nie ma młodych bo wyjechali za granicę do pracy to akurat wina PO i ZWYKŁEGO króla Europy albo jak kto woli prezydenta Europy od siedmiu boleści. Hahahah Trochę skruchy a nie szkalowania.
2017-02-18 22:03:15
Patriota
czyli nie opłaca się zatrudniać Patriotów ?
2017-02-18 18:54:01
zabawne
Nasi ukochani sąsiedzi pracują od dawna zastępując POLAKÓW w Hotelach np. Radison Blu, korporacjach taxi, budownictwie itp. Pracują jak Polacy na ZACHODZIE. Polak ucieka na Zachód a wschód do Polski. O taką Polskę walczyliśmy ? Halo PiS Panie ZWYKŁY prezesie który za nic NIE ODPOWIADASZ co Pan powie na los obcych patriotów ?
2017-02-18 18:53:03
Qwert
A co urząd pracy na to ? Mają bezrobotnych, więc wysłać ich tam a jak nie to zasiłek ,ubezpieczenie zawieśić ,zabrać ? Ale sprawdzić najpierw ile chce płaćić pracodawca polskim pracownikom i zagranicznym.
2017-02-18 10:21:10
UA
Polacy w Anglii wykonują pracę, której za taką stawkę nie chcą wykonywać tubylcy i to samo jest teraz w Polsce...