piątek, 17 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Ekologia na statkach PŻM

Ekologia na statkach PŻM

Ekologia na statkach PŻM
Data publikacji: 2015-09-23 13:10
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-25 17:12
Wywietleń: 1002 23319

Polska Żegluga Morska od wielu lat prowadzi różnorakie działania mające na celu ochronę środowiska morskiego. Jest to zgodne zarówno z przyjętą polityką przedsiębiorstwa, jak i ogólnym trendem w światowej żegludze, która musi stosować coraz to nowe proekologiczne przepisy, ustanawiane przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO).

Jak już pisaliśmy, w 2009 roku, zarządzeniem dyrektora naczelnego PŻM, zainicjowano akcję oczyszczania statków szczecińskiego armatora z azbestu. Obecnie ta szkodliwa substancja zniknęła całkowicie z peżetemowskiej floty. Natomiast od 2008 roku przy remontach dokowych przemalowywano kadłuby masowców, tak aby się pozbyć trujących farb anyporostowych.

– Koszt tej operacji wyniósł około 2,5 mln dolarów – informuje Krzysztof Gogol, rzecznik prasowy PŻM. – Teraz statki PŻM używają jedynie przyjaznych dla środowiska farb antyporostowych (czyli bez związków cyny), chociaż ich właściwości poślizgowe są gorsze i ma to wpływ na większe spalanie paliwa.

Obecnie na jednostkach szczecińskiego armatora, podczas dokowań w stoczniach remontowych, z części mających kontakt z wodą morską (uszczelnienia wału śrubowego, śruby nastawne i stery strumieniowe) wymienia się oleje na w pełni biodegradowalne. Koszt tej wymiany to z kolei ok. 3 mln dolarów.©℗ (ek)

Więcej w środowym "Kurierze Szczecińskim"  i e-wydaniu 

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

NZ: Jednym z przejawów dbałości o środowisko naturalne na statkach PŻM jest segregacja odpadów.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi