niedziela, 19 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Dworzec bardziej goleniowski

Dworzec bardziej goleniowski

Dworzec bardziej goleniowski
Data publikacji: 2015-12-03 11:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 1714 44970
Goleniowski dworzec kolejowy w tym tygodniu stał się własnością gminy. Burmistrz R. Krupowicz podpisał akt notarialny potwierdzający przejęcie za darmo budynku dworca, a otaczających go terenów za ok. 650 tys. zł brutto.

Gmina Goleniów może teraz przystąpić do realizacji bardzo ambitnego zamierzenia, polegającego na wyburzeniu dzisiejszego dworca i zastąpieniu go nowoczesnym centrum komunikacyjno-kulturalnym. W pierwszym etapie, za ponad 20 mln zł, ma powstać nowy, funkcjonalny dworzec kolejowo-autobusowy wraz z systemem dróg i parkingów, w tym podziemnych. Inwestycja będzie realizowana w ramach Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Fundusze na inwestycję są zabezpieczone, w sierpniu rozstrzygnięto konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania terenu. Wygrała renomowana austriacka firma Riegler Riewe Architekten, która ma przygotować projekt budowlany przyszłego centrum komunikacyjnego Goleniowa, ściśle powiązanego z funkcją kulturalną; w drugim etapie inwestycji planowana jest budowa w pobliżu dworca dużego ośrodka kulturalnego, z salą widowiskową i pracowniami domu kultury.

Przejęcie prawa własności dworca i gruntów w jego otoczeniu pozwala przystąpić do procedury uzyskania pozwolenia na budowę, a potem rozpoczęcia realizacji inwestycji. Do załatwienia zostaje jeszcze kwestia dawnych magazynów kolejowych, dla których również przewidywana jest funkcja kulturalna. Magazyny na razie są własnością PKP, ale w niedługim czasie, po geodezyjnym wydzieleniu działki, na której stoją, zostaną odkupione przez gminę Goleniów. Projekt ich zagospodarowania jest już opracowywany.

Tekst i fot. (cm)

Na zdjęciu: Brzydki, za duży, niefunkcjonalny. Goleniowski dworzec wkrótce zniknie.

Komentarze

Grek
Bogate spółki PKP rozdają obiekty za darmo, a grunty za półdarmo. Chciwy burmistrz nie odda nawet za ostatnie trzy lata podatków od nieruchomości. W ten sposób akcje pracowników PKP tracą na wartości. Teraz wiesz czemu jesteś biedny?
2015-12-04 19:48:30
IREK
Gmina wzbogaciła się o nowy nabytek i to prawie za darmo od naiwnej spółki PKP. Czy stać gminę na utrzymanie obiektu typowo kolejowego? Gmina nie jest w stanie utrzymać parku przy ul Chopina, chodnika wzdłuż ul.Stargardzkiej i zakończenia ścieżki rowerowej na terenie gminy po byłym torze PKP re4lacji Goleniów - Maszewo. Życzę powodzenia!
2015-12-03 19:40:40
Ewa
A przejeżdżające pociągi i megafony nie będą przeszkadzały w widowiskach kulturalnych?
2015-12-03 14:51:56

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi