wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Czujniki na torach

Czujniki na torach

Czujniki na torach
Data publikacji: 2015-09-15 11:20
Wywietleń: 1116 20606

PKP Polskie Linie Kolejowe za 18 milionów złotych zł montują na torach czujniki, które sprawdzają stan wagonów i lokomotyw podczas jazdy. Znajdą się m.in. na trasie Runowo Pomorskie – Świdwin oraz Nadodrzance.

Urządzenia detekcji stanów awaryjnych taboru - tzw. dSAT - są umieszczone na torach i  wykrywają uszkodzenia kół wagonów i lokomotyw. Nie wymagają zatrzymywania pociągów, więc nie powodują opóźnień. Pracują bezkontaktowo przy pełnej prędkości pociągu. Zastosowano w nich specjalne czujniki podczerwieni oraz światłowodowe, które zdalnie badają stopień przegrzania łożysk i hamulców wagonów. 
System bada temperaturę kół i siłę, z jaką oddziałują one na szyny. Zadaniem urządzeń jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości, jak przegrzane łożyska, zakleszczone hamulce lub nadmierny ciężar pociągu. Informacje o usterkach są automatycznie przekazywane do dyżurnych ruchu. Dzięki temu skład z uszkodzonym wagonem jest szybko lokalizowany i zatrzymany. Ogranicza to powstawanie opóźnień i zagrożeń z powodu niesprawnego taboru, niszczenie szyn i zmniejsza zagrożenia wykolejeń.

(mag)

Więcej we wtorkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi