piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Cwaniacy kroją budżet

Cwaniacy kroją budżet

Cwaniacy kroją budżet
Data publikacji: 2016-07-31 10:08
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 174 146468

– Szara strefa wprowadza do Polski około 500 cystern oleju napędowego dziennie – mówi w programie „To się liczy” Robert Brzozowski, prezes spółki Unimot, importera paliw.

Dla zmylenia przeciwnika – czyli państwowych służb – paliwo nie wjeżdża od strony rosyjskiej, jak należałoby się spodziewać. Prezes tłumaczy, że paliwo transportowane jest przede wszystkim z Niemiec i Litwy. W programie Brzozowski opowiada, jak działa paliwowa szara strefa i dlaczego bliżej jej do zorganizowanej mafii.

– To bardzo zorganizowana przestępczość. Taka działalność wymaga sprzętu, sporych środków finansowych oraz odpowiednich spółek z koncesjami – tłumaczy Brzozowski w programie prowadzonym przez Mateusza Ratajczaka (money.pl).

Jak na takim nielegalnym obrocie paliwem zarabiają przestępcy? Mają dwa sposoby. Po pierwsze tworzą tak zwaną karuzelę podatkową i wyłudzają zwrot VAT. Do takiego przestępstwa potrzebny jest łańcuszek kilku firm z co najmniej dwóch państw Unii Europejskiej. Najpierw jedna z nich dokonuje opodatkowanej zerową stawką VAT wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w tym wypadku oleju napędowego. Następnie – zgodnie z polskim prawem – przy sprzedaży nalicza 23-proc. podatek, ale go nie odprowadza. I w tym momencie dochodzi do oszustwa, gdyż firma korzysta z możliwości odliczenia naliczonego VAT – dokładnie tego, którego nie zapłaciła. Następnie dość szybko sprzedaje towar i znika. I tak cała operacja jest powtarzana kilkakrotnie. Nie płacąc podatku od wartości dodanej (VAT), firma może zaoferować znacznie tańsze paliwo – jest więc bardziej konkurencyjna.

Money.pl przypomina, że z początkiem sierpnia ma wejść pakiet paliwowy. Restrykcyjne prawo ma uszczelnić system przepływu pieniędzy, a budżet ma zyskać rocznie 2,5 mld zł. Zmiany obejmą ustawę o VAT, cle i prawie energetycznym. W efekcie zmian paliwa będą mogły sprowadzać jedynie koncesjonowane firmy polskie. Nie będą mogły na to liczyć te, których szefowie podpadli już fiskusowi.

(kl)

 

Komentarze

bolo
do @ Torton "Jakoś ,,Telegrafu '' nie potrafili wyjaśnić ..." - z tym to do "PełO" panie PO-tłuczku! Mieliście całe OSIEM lat, aby rozliczyć "Telegraf", "Zbynia", "SKOKI" itp. Gdybyście uczynili tylko część z tych afer to "pan chrabia" nie przejechałby "ciężarnej zakonnicy na przejściu". Jezcze raz; "mieliście złoty róg" teraz jest tylko "kwik". P.S. - nie znalazłem nigdzie w "necie" analizy dlaczego PO/PSL "dała ciała". Od tego trzeba zacząć walkę z "kaczystami", inaczej Pozostaje tylko walka na "Luśnie".
2016-08-03 10:40:00
Wszystko jasne
I stąd się biorą na ulicach terenówki i sportowe samochody za milion, czy ponad dwa.
2016-08-01 07:53:45
Torton
Na pewno ? obecnym zależy na przestrzeganiu prawa ? raczej o przejęcie interesu przez swoich. Jakoś ,,Telegrafu '' nie potrafili wyjaśnić , nie mówiąc o historii życia polityków od ,,adidasów'' i od ,,willi majora Lis-Kuny ''
2016-07-31 21:33:23
SOCHA
a PO co nie WIEDZIAŁA O PROF. MODZELEWSKIM ,pytanie do PANA TUSKA i PANI KOPACZ choć ta ostatnia więcej wie o .....medycynie.PIS MA WYBITNYCH SPECJALISTÓW zarówno z prawa karnego jak i gospodarczego i niedługo temat wyprostuje, a straty PAŃSTWA ,to nasze straty, tak każdego.czasem gdy obserwuję PANA NP. PETRU to zastanawia mnie czy ten no dziś polityk jest naiwny w co wątpię ze tak zaniedbał ekonomię a zajmuje się np.sprawami TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO , i jego działaniem, kompletnie wybiegającym poza ustaleniami sądowniczymi,PAN KUKIZ walczy aby ta instytucja powstała na nowo i chwała mu za to na pewno przyklepie to PREZES KACZYŃSKI
2016-07-31 14:36:22
Zbynio
Czy trzeba było czekać aż PIS dojdzie do władzy.
2016-07-31 12:29:29

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny