piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Cała Polska chce nas szkolić

Cała Polska chce nas szkolić

Cała Polska chce nas szkolić
Data publikacji: 2016-07-15 09:19
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 157 144137

Firmy szkoleniowe i konsultingowe biją się o chleb. Rekordowa liczba wniosków z całego kraju wpłynęła na konkurs doskonalenia umiejętności językowych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Ze wszystkich ogłoszonych dotychczas konkursów w ramach nowego RPO największym zainteresowaniem cieszył się konkurs doskonalenia umiejętności językowych wśród osób z niskimi kwalifikacjami i ludzi starszych. Do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie trafiło 227 prawidłowo złożonych wniosków od podmiotów z całego kraju. Pula środków w konkursie wynosi 8 mln 470 tys. zł, a wartość złożonych wniosków sięgnęła ponad 136 mln zł.

- W poprzedniej perspektywie finansowej (lata 2007-2013 - red.) powstało w Polsce bardzo dużo firm z zakresu szkoleń i konsultingu - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. - Dziś firmy te szukają konkursów (na środki unijne - red.) w całym kraju - dodaje.

Nierzadko są to „firmy w walizkach”. Dostaną zlecenie i dopiero wtedy - jak w tym przypadku - szukają nauczycieli. A z tym raczej nie ma problemu. Osoby takie często są zatrudniane na umowy zlecenia. I tak biznes się kręci.

Udział we wspomnianych szkoleniach językowych mogą brać tylko mieszkańcy naszego regionu, ale szkolić ich mogą firmy z całego kraju (nie można tego ograniczyć do naszego województwa). Niewykluczone jednak, że Urząd Marszałkowski w Szczecinie wprowadzi w przyszłości pewne obostrzenia.

- Być może wprowadzimy wymóg, że firma ma mieć zatrudnionego pracownika - mówi marszałek.

Wciąż nie działa ogólnopolski Rejestr Usług Rozwojowych. Firmy (z całego kraju), które się w nim znajdą, będą mogły szkolić kadry przy wykorzystaniu środków unijnych. We wrześniu br. ma być ogłoszony w naszym regionie konkurs na operatora, który będzie dystrybuował fundusze przeznaczone na ten cel. Będą się mogli do niego zgłaszać pracownicy i firmy, które szukają odpowiednich szkoleń dla pracowników. ©℗

Magdalena SZCZEPKOWSKA

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

Komentarze

bolo
Cyt. "- Być może wprowadzimy wymóg, że firma ma mieć zatrudnionego pracownika - mówi marszałek." - jajacarz z tego "wybrańca narodu". Może istnieć firma, która nie zatrudnia NAWET jednego pracownika? To kto w tej "firmie" zapitala, (nawet na "śmieciówce") skoro "firma" płaci podatek i nie bankrutuje?
2016-07-17 09:39:45
Gooblewith
I tak są wydawane pieniądze z kredytów jakie zaciągamy na poczet naszych dzieci. zarabiają firmy szkoleniowe w walizkach i osoby o niejasnych kompetencjach, a że później nikt się na szkolenia nie zgłasza to nie ich wina.
2016-07-15 14:49:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny