czwartek, 23 listopada 2017.
Strona główna > Gospodarka > Bezrobocie najniższe od lat

Bezrobocie najniższe od lat

Bezrobocie najniższe od lat
Data publikacji: 2016-06-12 13:20
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 881 138157

Co prawda nie ma jeszcze oficjalnego raportu Głównego Urzędu Statystycznego, ale prognozy wskazują na to, że bezrobocie w Zachodniopomorskiem będzie najniższe od lat, a jego stopa wyniosła w maju niespełna 12 procent.

 - Wróciliśmy do poziomu bezrobocia sprzed kryzysu gospodarczego. Dziś często to pracodawcy pytają o pracownika. Nadal musimy aktywizować osoby długotrwale pozostające bez pracy i te, które nie posiadają zawodu. Nie rezygnujemy z aktywnej politykę promocji gospodarczej. Szukamy inwestorów, zachęcamy nasze firmy do eksportu – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz.

Wstępne szacunki, spływające z powiatowych urzędów pracy, pokazują, że na koniec poprzedniego miesiąca w województwie oficjalnie bez etatu pozostawały 70 782 osoby. Dla porównania rok temu o tej samej porze takich osób było o piętnaście tysięcy więcej. 

Wciąż kiepska sytuacja jest w powiatach od dawna uznawanych za „zagłębia bezrobocia", czyli choszczeńskim, łobeskim, szczecineckim, drawskim, świdwińskim. Ale o tym, że kto chce, raczej bez problemu znajdzie pracę w Szczecinie można przekonać się przechodząc chociażby przez aleję Wyzwolenia, gdzie na wielu witrynach sklepowych wiszą ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników.

- W marcu 2004 r. w zachodniopomorskim bez pracy pozostawało aż 195 tys. osób, a poziom bezrobocia szacowano na 28,8 proc. Sytuacja znacząco poprawiła się już w październiku 2008 r., gdy liczba osób bez pracy wynosiła 74 313, a wskaźnik bezrobocia osiągnął najniższy w dotychczasowej historii poziom 12,2 proc. - informuje Marek Mucha z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Praca jest, gorzej za to z płacą i umowami... Takie słowa z kolei usłyszeć można od wielu zatrudnionych. ©℗

(kol)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

 

 

 

 

Komentarze

cynik
Kto chce, niech wierzy... Młodzi wyjechali, a 50+ nie są zarejestrowani w PUP bo już się na nic nie łapią. I tak statystyka pokazuje kolejny sukces tego cudownego państwa.
2016-06-14 17:18:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny