wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > Batonik z automatu w niedzielę?

Batonik z automatu w niedzielę?

Batonik z automatu w niedzielę?
Data publikacji: 2016-10-16 07:04
Ostatnia aktualizacja: 2016-10-17 11:58
Wywietleń: 1519 159709

Nie tylko wielkie supermarkety, ale też automaty z kawą oraz batonikami powinny być w niedzielę zamknięte - wynika z ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Polskie Stowarzyszenie Vendingu już napisało w tej sprawie list do posłów, apelując o zmianę absurdalnych przepisów.

To nie żart. Według opinii prawnej przygotowanej przez branżę automatów (tzw. vendingów) ich maszyny powinny po wejściu w życie nowych przepisów być wyłączane w sobotę wieczorem i włączane w poniedziałek rano. Powód? Definicja handlu znajdująca się w ustawie zaproponowanej przez "Solidarność".

Ta mówi, że to „proces polegający na sprzedaży tj. wymianie dóbr na środki pieniężne”. A ponieważ nowe przepisy odnoszą się nie do zakazu pracy w niedzielę, a właśnie do zakazu sprzedaży, więc automaty teoretycznie na ten dzień powinny być wyłączane. Polskie Stowarzyszenie Vendingu twierdzi, że to nie jedyny problem.

"Analogiczna sytuacja zachodzi w aspekcie pojęcia „placówki handlowej”. Zgodnie z projektem placówka handlowa to „wszelkie obiekty, w których prowadzona jest sprzedaż towarów i wyrobów w zakresie hurtowym i detalicznym”. Literalna wykładnia pojęcia wskazuje, iż placówką handlową będzie także miejsce gdzie jest umieszczony automat samosprzedający" - czytamy w piśmie skierowanym do sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny, do którego dotarł money.pl.

PSV stwierdza, że wykładnie - choć napisane są teoretycznie prawidłowo - nie zwracają uwagi na specyfikę działalności ich branży. Automaty nie są uzupełniane codziennie, wymagają minimalnych nakładów pracy, a w niedzielę radzą sobie same.

- Proszę mi wierzyć, że w niedzielę nikt ich nie napełnia. To jest absolutny margines, bo jest to mało opłacalne. Gdyby tylko tego zakazać, to nie byłoby problemu. Niestety przepisy są na tyle szerokie, a przez to nieprecyzyjne, że zakazują działania automatów – mówi money.pl Aleksander Wąsik, prezes Polskiego Stowarzyszenia Vendingu.

Autorzy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę biją się jednak w pierś i przyznają, że zamknięte automaty z jedzeniem to niedopatrzenie.

Money.pl

Fot. Mirosław WINCONEK

Komentarze

W Niedziele i Swieta "na gape" czyli za Bog zaplac,
A co np. z Bankomatami oraz automatami sprzedajacymi Prezerwatywy czy bilety Kolejowe i Komunikacji Miejskiej oraz Toalety...? One w Niedziele i Swiata tez beda zamkniete ? Ojj, ciekawe jak Biskupi i Proboszcze i ta zagadke rozwiaza...??
2016-10-17 11:54:55
nizio
Rozumiem, że kasy biletowe na dworcach i lotniskach też będą nieczynne?
2016-10-16 17:30:33
Bileciki proszę!
To automaty biletowe w niedzielę też będą wyłączone? A bankomaty? A automatyczne stacje benzynowe? I wreszcie: co z niedzielną tacą?(i kasjer pracuje hi,hi) Tu wymieniamy dobra najwyższe!!!
2016-10-16 12:13:24
Kasy
Definicja powinna mówić o procesie wymiany dóbr na środki pieniężne, przy udziale kasjera lub punktów doświadczenia samoobsługowe pobierania śr. pieniężnych przy kasjera h.
2016-10-16 09:50:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi