Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Hej ha! Nasz kapitanie…

Data publikacji: 23 lutego 2018 r. 13:13
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2018 r. 17:47
Hej ha! Nasz kapitanie…
 

Jak corocznie już 18. tradycyjna  „Biesiada Marynistyczna’2018” zgromadziła w Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej (byłym ZSBO) liczną grupę mundurowych uczniów i zacne grono gości, w tym bohatera spotkania, kapitana-seniora kpt.ż.w. Wiktora Czappa – absolwenta pierwszego rocznika PSM, później wieloletniego zasłużonego marynarza, oficera i kapitana we flocie PŻM, teraz niestrudzonego emeryta wspierającego swoją wiedzą i doświadczeniem nasz Szczeciński Program Edukacji Wodnej i  Żeglarskiej… (czytaj więcej)

Cały kapitański benefis i spotkanie było przygotowane i przeprowadzone właśnie przez uczniów i opiekunów Szkolnego Koła Edukacji Morskiej przy ZCEMiP, a otworzył je brawurowy – jak zawsze – morski taniec maluchów z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 65 „Zatoczka”. Dla odmiany ze specjalnym programem artystycznym na cześć kapitana wystąpiła grupa uczniów Centrum, a kapitan odebrał też specjalny certyfikat „Przyjaciela Programu Edukacji Morskiej”.

Bogaty morski i rodzinny życiorys kapitana przybliżyła znana przewodniczka i popularyzatorka morskiego Szczecina Ludmiła Kopycińska, co uzupełnił jeszcze Wiesław Seidler, pomysłodawca i wieloletni emerytowany koordynator programu. Wzruszony kapitan podziękował wszystkim, zachęcając młodzież do konsekwencji i pilności w zdobywaniu wspaniałego zawodu marynarza i człowieka morza, w przyszłości też kapitana żeglugi wielkiej lub starszego mechanika okrętowego…

Warto dodać, że właśnie wśród 400 chętnych dziewcząt i chłopców, zakwalifikowanych już w drodze ogólnopolskiego konkursu do udziału w rocznicowym wokółziemskim rejsie „Daru Młodzieży”, pod hasłem POLSKA100, jest też piątka uczniów ZSBO – Ola, Adrianna, Przemek, Damian i Rusłan. Dzisiaj byli oni słuchaczami na spotkaniu, mają wspólne zdjęcie z kapitanem, jutro będą na pokładzie „Morskiego Ambasadora RP”. Będą w młodzieżowej załodze „Daru Młodzieży”, nie wiedzą jeszcze, na którym etapie. Żaglowiec będzie poza krajem od maja 2018 r. do marca 2019, o. Odwiedzi 100 portów, po raz drugi w swojej historii okrąży kulę ziemską, śladami „Daru Pomorza” i wielu rejsów statków PŻM, prowadzonych kiedyś m.in. przez kpt.ż.w. Wiktora Czappa. Będą też na pokładzie żaglowca studenci obu Akademii Morskich – gdyńskiej i szczecińskiej, niestety nie ma w planie rejsu wizyty w Szczecinie…

Na cześć przyjaciela-kapitana uczniowie odśpiewali też specjalnie napisaną i skomponowaną dla niego szantę:

„Znasz już chyba wszystkie statki, wszystkie morza, oceany,

My to marynarskie dziatki, bardzo podziwiamy…

Hej ha! Nasz Kapitanie! Hej ha! Nasz Przyjacielu!

Hej ha! Morza tytanie, płyń zawsze do celu…”.

Płyną dalej. Już teraz zapraszają kapitana i przyjaciół za miesiąc, na międzyszkolny kolejny Festiwal Piosenki Morskiej i Szantowej „Kalmar 2018”.

Relacja i fot. Wiesław Seidler

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czytelnik
2018-02-23 23:43:07
Oczywiście ta piątka uczniów zakwalifikowanych do udziału w wokółziemskim rejsie "Daru Młodzieży" jest z obecnego ZCEMiP (czyli byłego ZSBO)...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA