wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Akcje Kuriera > Szkolny Pulitzer > Czas się zatrzymał

Czas się zatrzymał

Czas się zatrzymał
Data publikacji: 2017-10-05 11:52
Wywietleń: 136 295113

W kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chłopowie można wejść na wieżę, na którą prowadzą drewniane, wąskie schody. Roztacza się z niej wspaniały widok na okolicę.

Szliśmy ostrożnie, pod czujnym okiem uśmiechniętego i pogodnego proboszcza Dariusza Zająca. Ks. Dariusz opowiadał, że kiedyś na wieży były dwa dzwony. Dzisiaj jest jeden, brakuje drugiego, mniejszego. W czasie drugiej wojny dzwon pochodzący z 1684 roku. został zajęty do przetopienia na armaty, przetrwał jednak i obecnie jest prawdopodobnie w Hamburgu.

Każdy dzwon ma swoje zawołanie – hasło umieszczone na jego płaszczu, będące wskazówką dla wiernych. Jakie hasło ma dzwon w Chłopowie? Ksiądz proboszcz poinformował, że mówi o przebłaganiu, jest prośbą o Boże miłosierdzie dla Chłopowa i pojednanie wśród mieszkańców. Dźwięk dzwonu napełnia wieś niepowtarzalną muzyką.

Kiedy szliśmy na wieżę, czuliśmy tajemniczą atmosferę, zapach historii. Każdy mógł uderzyć w dzwon i posłuchać jego metalicznego, mocnego dźwięku. Historia się tutaj zatrzymała. Wszyscy byliśmy tu po raz pierwszy w życiu. I jedyni od dawna, bo nikt tu od wielu lat nie zachodził…

Ewa PRZYBYLAK, kl. VIb

Fot. Sandra ŻUK

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej