Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Polskę warto lubić!

Data publikacji: 2015-10-29 11:18
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-29 11:18
Polskę warto lubić!
PolenMobil i jego pomysłodawcy DPI DARMSTADT  

W Brandeburgii będzie do 20 listopada, potem pojedzie do Północnej Nadrenii-Westfalii. PolenMobil już drugi miesiąc jest w drodze. Był w Hesji i Bawarii, do Berlina zawita tuż po Nowym Roku, a w lutym i marcu będzie jeździł przez Meklemburgię-Pomorze Przednie, Saksonię i znów Brandenburgię. Przed nim także Hamburg i Dolna Saksonia, Saksonia-Anhalt, Turyngia i Badenia Wirtembergia. 

Przyjeżdża tam, gdzie jest zapraszany, głównie do szkół, nie tylko tych, które mają polskich partnerów i realizują programy z tym związane.

PolenMobil to przedsięwzięcie, przygotowane przez Manfreda Macka i dr. Matthiasa Kneipa z Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt, opowiadające o Polsce, relacjach polsko-niemieckich, zachęcające do poznawania naszego kraju i nauki polskiego. Znakiem rozpoznawczym projektu jest samochód, wypełniony materiałami dydaktycznymi o Polsce, przygotowanymi przez instytut w Darmstadt i Fundację Wspόłpracy Polsko-Niemieckiej przy pomocy Towarzystwa Niemiecko-Polskim w Brandenburgii i Polsko-Niemieckiej Wspόłpracy Młodzieży.

PolenMobil wyruszył w trasę w połowie września w Poczdamie, żegnany m.in. przez premiera Brandenburgii i koordynatora rządu RFN ds. wspόłpracy polsko-niemieckiej, Dietmara Woidke, jednocześnie honorowego patrona projektu oraz ambasadora RP w Berlinie, Jerzego Margańskiego. Obecni byli także dyrektor instytutu w Darmstadt, Dieter Bingen i była przewodnicząca Bundestagu, Rita Süssmuth.

* * *

Samochodem PolenMobil, wypełnionym plakatami, maskotkami, filmami, grami i nagraniami muzyki polskiej podróżują autorzy projektu. Prowadzą w szkołach darmowe lekcje krajoznawstwa Polski, jak też zabawy, które mają zachęcić do nauki polskiego. Każde spotkanie dla grupy 20-30 uczniów trwa 90 minut, a jeśli szkoła zamówi wersję rozszerzoną, dopełnioną opowieściami o polskiej historii i literaturze – cztery do sześciu godzin lekcyjnych. Uczestników takiego spotkania może być znacznie więcej.

Szkoły mogą też zamawiać spotkania specjalne, np. „111 powodów, dla których warto lubić Polskę” (to tytuł nowej książki Matthiasa Kneipa), umawiać ię na rozmowy z Arturem Beckerem, pisarzem urodzonym w Bartoszycach i mieszkającym od lat w Niemczech, oraz André Biakowskim, również pisarzem, który już jako dorosły człowiek dwa lata mieszkał w Łodzi. Opublikował potem książkę „Obiad – mehr als nur Mittagessen”, opowiadającą o spotkaniach z ludźmi, którzy drugą wojnę światową przeżyli w gettach i obozach koncentracyjnych.

Projekt dotują Fundacja Wspόłpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja Sanddorf-Stiftung w Regensburgu, szczególnie mocno zaangażowana w rozwój kontaktów z Polska. PolenMobil wspierają wydawnictwa Cornelsen Schulverlage i Eduversum.

(ak)