sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Akcje Kuriera > Poznajemy parki krajobrazowe > Na styku dwóch województw

Na styku dwóch województw

Data publikacji: 2015-09-09 13:12
Wywietleń: 1006

Ujście Warty to szeroka dolina u zbiegu dwóch wielkich rzek: Odry i Warty. Rozległe, okresowo podmokłe łąki, pastwiska, sieć rzek i kanałów, pozostałości dawnej sieci hydrograficznej decydują o charakterze parku, podzielonego pomiędzy administrację dwóch województw – zachodniopomorskiego i lubuskiego.

 

Park Krajobrazowy „Ujście Warty” na terenie Pomorza Zachodniego to niewielki fragment sieci obszarów chronionych wzdłuż doliny Odry. Turyści znajdą tu ciszę i spokój, z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Chętni do bliższego kontaktu z przyrodą mogą poobserwować okolicę od strony wody i wybrać się na spływ kajakowy rzeką Myślą. Szukającym śladów dawnej historii polecamy zwiedzanie okolicy szlakiem kulturowo-przyrodniczym „Zakonów rycerskich na ziemi lubuskiej” i wycieczkę do nieodległych Chwarszczan, w których w średniowieczu mieszkali templariusze.

W krajobrazie parku dominują rozlewiska, starorzecza i łąki, porośnięte roślinnością bagienną. Spotkać tu można niezwykle rzadkie okazy roślin wodnych, m.in. zagrożoną wyginięciem najmniejszą paproć – salwinię pływającą. Interesujące pod względem przyrodniczym i krajobrazowym są piaszczyste wyspy, naniesione niegdyś przez rzekę – porośnięte psammofitami (organizmami żyjącymi w środowisku piaskowym), m.in. turzycą piaskową.

Dolina Odry i występujące w jej pobliżu siedliska podmokłe i zalewowe to doskonałe miejsce dla bytowania wielu gatunków ptaków. Dla licznych gatunków kaczek, gęsi i żurawi teren Parku Krajobrazowego „Ujście Warty” jest miejscem odpoczynku na trasie migracji wiosennych i jesiennych. Zaobserwować można tu również bieliki, bociany białe, gągoły, nurogęsi, czaple siwe. Środowisko wodne i podmokłe sprzyja występowaniu płazów oraz ssaków, takich jak np. bobry.

Część parku leżąca na terenie Pomorza Zachodniego podlega administracji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Znacznie większa część, z racji położenia, jest administrowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. W 2001 roku, w centralnej części ówczesnego parku krajobrazowego, w granicach rezerwatu przyrody „Słońsk”, utworzono Park Narodowy „Ujście Warty”. Park krajobrazowy o tej samej nazwie pełni niejako funkcję jego otuliny.

 

Więcej informacji na stronie www.zpkwz.pl

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi