Czwartek, 25 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Porty świętowały

Data publikacji: 22 października 2015 r. 12:29
Ostatnia aktualizacja: 22 października 2015 r. 13:14
Porty świętowały
 

Uroczysta gala w Filharmonii Szczecińskiej była zwieńczeniem obchodów 65-lecia polskiego zarządu w portach w Szczecinie i Świnoujściu. Przypomniano powojenną historię zespołu portów oraz wskazano zmiany, jakie w nim zaszły. Jubileuszowe spotkanie było też okazją do prezentacji planów rozwojowych.

Zespół portowy Szczecin-Świnoujście jest najstarszym nieprzerwanie działającym na Pomorzu Zachodnim organizmem gospodarczym. Polska administracja państwowa zarządza nim od 65 lat. Początkowo – od 1 stycznia 1950 r. – było to Przedsiębiorstwo Państwowe Zarząd Portu Szczecin. Od grudnia 1996 r. działało jako Zarząd Morskiego Portu Szczecin–Świnoujście, a następnie pod nazwą Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA.
Jubileuszową galę rozpoczął pokaz krótkiego filmu o zespole portów.

– Port buduje się pokoleniami – podkreślił Zbigniew Miklewicz, prezes ZMPSiŚ. – Jego charakter ukształtował się w ciągu tych minionych lat. Dziś jesteśmy portem uniwersalnym.

Prezes wymienił najważniejsze inwestycje wykonane w ostatnich latach, określając je wielkim remontem portu. Przypomniał, że zmodernizowano niektóre nabrzeża, drogi i portową sieć kolejową. Nie zabrakło też przedsięwzięć rozwojowych, jak budowa nabrzeża dla gazowców w porcie zewnętrznym w Świnoujściu czy nowego stanowiska promowego.

– Wyzwania w nowej perspektywie finansowej są ogromne – mówił Z. Miklewicz. – To między innymi pogłębienie toru do Świnoujścia do 14,5 m, i do Szczecina – do 12,5 m, aby możliwa była obsługa większych statków. To także inwestycje poprawiające dostęp do portów od strony lądowej, czyli dokończenie drogi ekspresowej S3 i modernizacja linii kolejowych. Ważny jest również program inwestycyjny dla Odry, naszej największej nadziei. Ponadto w Szczecinie chcemy zagospodarować Ostrów Grabowski, a w Świnoujściu zbudować terminal kontenerowy.

Wśród gości jubileuszowej gali była m.in. Dorota Pyć, wiceminister infrastruktury i rozwoju, która w swoim wystąpieniu wymieniła kamienie milowe w historii zespołu portów.

– Chciałabym podziękować za dotychczasową współpracę, dzięki której było możliwe pozyskanie środków unijnych – mówiła D. Pyć. – Z okazji jubileuszu składam serdeczne gratulacje zarządowi i pracownikom. Życzę dalszych sukcesów i pozyskiwania kontrahentów.

Podczas gali pokazano archiwalne materiały filmowe TVP Szczecin, dzięki którym można było zobaczyć, jak wiele w ciągu 65 lat w portach się zmieniło. Wspomnieniom towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu filharmoników szczecińskich, a także anegdoty opowiadane przez aktora Michała Janickiego. 

W uroczystości uczestniczyli portowcy, ale też wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz, parlamentarzyści, samorządowcy, ludzie nauki i przedsiębiorcy.©℗

Elżbieta KUBOWSKA

Fot. Robert STACHNIK

NZ: Podczas gali w Filharmonii Szczecińskiej pokazano archiwalne filmy, dzięki którym można było zobaczyć, jak wiele w portach się zmieniło. 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA