piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Morski > Polskie porty na Jedwabnym Szlaku?

Polskie porty na Jedwabnym Szlaku?

Polskie porty na Jedwabnym Szlaku?
Data publikacji: 2016-03-24 13:39
Ostatnia aktualizacja: 2016-03-24 13:39
Wywietleń: 963 125744

Czy powstanie nowy jedwabny szlak, a na jego trasie znajdą się polskie porty? Być może. Na razie nasi decydenci rozmawiają na ten temat z Chińczykami. Najpierw z wizytą w Państwie Środka był prezydent Andrzej Duda, ostatnio zaś Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, spotkał się z Xu Jianem, Ambasadorem Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce.

„Jeden Pas i Jeden Szlak” to inicjatywa ogłoszona przez Prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 r., która zakłada m.in. rozwój euroazjatyckich korytarzy transportowych. Jest ona bezpośrednim nawiązaniem do starożytnego Jedwabnego Szlaku - informuje resort gospodarki morskiej. W inicjatywie uczestniczą Chiny i 16 państw - także z Europy środkowo-wschodniej.

Jednym z projektów współczesnego Jedwabnego Szlaku, który ostatnio zaprezentowali Chińczycy, jest współpraca z naszym regionem i rozwój portów morskich położonych nad morzami: Adriatyckim, Czarnym, Bałtyckim.

- Intencją Chin jest wsparcie dla rozwoju środkowoeuropejskich portów morskich poprzez promowanie konkretnych projektów z udziałem chińskich przedsiębiorstw i banków. Działania będą skoncentrowane na przemyśle oraz tworzeniu i wspieraniu klastrów technologiczno-przemysłowych – poinformował ambasador Xu (za portalem www.mgm.gov.pl).

Minister Gróbarczyk zaznaczył, że stronę chińską mogą zainteresować nie tylko polskie porty ale i projekty związane z przywracaniem żeglowności polskich rzek: Odry i Wisły.

- Są to projekty długoterminowe, które wymagają dużego nakładu środków finansowych oraz pracy. Jestem jednak przekonany, że z uwagi na doświadczenia chińskie w żegludze śródlądowej oraz kontekst inicjatywy „Jeden Pas i Jeden Szlak”, jest to potencjalny obszar polsko-chińskiej współpracy – zaznaczył szef resortu.

Rozmowy mają być kontynuowane podczas I szczytu ministrów transportu w Rydze, w maju br. 

(kl)

Fot.: Ryszard PAKIESER

Na zdjęciu: Statek "Aurora" odbiera kontenery w szczecińskim porcie. Prawdopodobnie zawiezie je do Hamburga lub Antweprii, skąd popłyną dalej.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi