poniedziałek, 18 grudnia 2017.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2016 > Ogród na pokolenia

Ogród na pokolenia

Ogród na pokolenia
Data publikacji: 2016-08-19 09:30
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-19 09:31
Wywietleń: 418 148997

Trzeba przejść przy szpalerze hortensji. Po prawej minąć aleję malinową. Skręcić w lewo, za wiecznie zieloną ścianą świerkową. Aby wreszcie zobaczyć to cudo: staw kwitnący nenufarami. Efekt „wow", któremu nie może się oprzeć nikt, kto kiedykolwiek znalazł się w ogrodzie Anity Karczmarczyk na Osowie.
W wodzie właśnie ląduje kaczor, wzbudzając popłoch wśród linów i karasi.
- Tu była dzicz: zarastające, cuchnące bajoro, a wokół żadnych drzew i krzewów, tylko chwastowisko. Wszystko, co teraz widać, zrobiliśmy własnymi rękami i etapami, przez ponad 20 lat - opowiada Anita Karczmarczyk, nestorka rodu: czterech pokoleń, dla których ogród Skarbówka, przy ul. Chopina, stał się rodzinną ostoją.
Staw był niegdyś wielki i dziki. Został podzielony na odrębne działki. Tak stał się własnością kilku rodzin. Każda urządziła wokół niego prywatne, niepowtarzalne ogrody. Ten rodu Karczmarczyków - jak zdecydowało jury tegorocznej edycji najbardziej prestiżowego z zielonych konkursów miasta - jest jednym z pięciu najpiękniejszych w Szczecinie.
- Zaczęliśmy od utwardzenia brzegów stawu. Tak, żeby można było go obejść: wodę, jak centralny plac ogrodu - wspomina p. Anita. - Potem mąż kupił poniemiecki kiosk, jaki stał niegdyś przy ul. Kołłątaja na Niebuszewie. Do budynku z charakterystyczną wieżyczką dobudował kuchnię i werandę. Potem... na dobre zaczęło się urządzanie ogrodu.
Z założenia miał to być teren zielony o wyłącznie rekreacyjnym charakterze. Ale „tak wyszło", że dach nad częścią placu zabaw teraz ugina się od ciężkich kiści winogron, a tuż za stawem aleja malinowa wyznacza granicę owocowego zakątka z borówkami i poziomkami.
©℗
Arleta NALEWAJKO

Czytaj w „Kurierze", kup e-wydanie z 19 sierpnia 

Ogród na pokolenia Ogród na pokolenia Ogród na pokolenia Ogród na pokolenia

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Ostatni dzień jarmarku
Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Poprzedni Następny

Nekrologi