środa, 18 października 2017.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2015 > Komplet 44

Komplet 44

Data publikacji: 2015-07-12 12:03
Wywietleń: 1148

Już wiemy, że w tegorocznej - już 41. - edycji „Całego Szczecina w Kwiatach”, organizowanego przez naszą redakcję pod patronatem honorowym prezydenta Szczecina, wezmą udział 44 zielone kompozycje z balkonów, ogrodów i tzw. innych form zagospodarowania terenu. Na liście pretendentów do zwycięstwa jest sporo znanych nazwisk. Jednak dominują debiutanci.

Na liście uczestników tegorocznego „Całego Szczecina w Kwiatach” nie zabrakło wieloletnich przyjaciół, a przede wszystkim zdobywców głównych laurów oraz wyróżnień w minionych latach: Jana i Krystyny Kaźmierskich oraz Wiolety i Dariusza Filipczaków (inne formy zagospodarowania terenu zielonego - zgłoszenie indywidualne), Jadwigi Biejni, Anny i Jerzego Pruskich, Tadeusza Słodkowicza oraz Beaty Użarowskiej (laureaci w kategorii balkonów), Maksymiliana Jędrzejczaka oraz Joanny i Ryszarda Kuzonów (kat. ogrodów). Tym razem jury również będzie oceniać ogrody, których pielęgnacją zajmują się podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Polickiej oraz niezwykły, bo botaniczny Camping Marina PTTK z ulicy Przestrzennej (zwycięzcy w kat.Na liście uczestników tegorocznego „Całego Szczecina w Kwiatach” nie zabrakło wieloletnich przyjaciół, a przede wszystkim zdobywców głównych laurów innych form - instytucje).

Jednak wśród ubiegających o miano twórcy najpiękniejszego balkonu, ogrodu i innych form zagospodarowania terenu zielonego największą grupę stanowią debiutanci: zarówno osoby indywidualne, jak i wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia, szkoły i przedszkola, biblioteki. Co nas cieszy, bo oznacza, że coraz więcej szczecinian zaczyna dbać o otoczenie swych bloków i balkonów, zamieniając podwórka i osiedlową „ziemię niczyją" w barwne klomby i rabaty. Dla własnej przyjemności i satysfakcji, a także dla piękniejszego Szczecina.

Najbardziej emocjonująco zapowiada się rywalizacja w kategorii innych form zagospodarowania terenu: zarówno indywidualnych, instytucji, jak i wspólnot mieszkaniowych. Przede wszystkim dlatego że zgłoszono ich sporo - w sumie 26. Ale również z uwagi na wieloletnich uczestników konkursu, których zielone kompozycje z pewnością trudno będzie pokonać tegorocznym debiutantom. Choć na pewno próbować warto. Tym bardziej że w wyjątkowej - bo przypadającej na jubileusz 70-lecia „Kuriera" - edycji najbardziej znanego i lubianego spośród zielonych konkursów Szczecina czekają specjalne wyróżnienia i nagrody, w tym prestiżowe: ogrodnika miasta oraz publiczności.

W tym roku do konkursu - co dość zaskakujące - zgłoszono najmniej ogrodów. Zaledwie 8. Natomiast gros z nich jest z prawobrzeża, a tylko jeden (!) z Pogodna.

W następnym tygodniu do pracy przystąpi konkursowe jury, w którego składzie zasiądą: Magdalena Grycko - ogrodnik miasta, Ewa Maj - współorganizatorka wydarzeń z cyklu „Pamiętajcie o ogrodach", Jolanta i Waldemar Osińscy ze stowarzyszenia Szczecińskie Centrum Kwiatowe „Aleja Kwiatowa" oraz Danuta Chodyniecka i Maria Płatek z Ligi Ochrony Przyrody.

Komisja konkursowa w pierwszym etapie oceni wszystkie zgłoszone kompozycje zieleni. Następnie wyłoni najlepsze w każdej kategorii - i to one oceniane będą w drugim etapie konkursu. Rozstrzygnięcie 41. edycji konkursu „Cały Szczecin w kwiatach” nastąpi tradycyjnie w ostatnią niedzielę września. Chodzi bowiem również o to, aby walory estetyczne i różnorodność przydomowej zieleni były oceniane w perspektywie zmieniających się pór roku, czyli przynajmniej kilku miesięcy. ©℗


Na liście uczestników tegorocznej edycji konkursu nie zabrakło zdobywców głównych laurów z lat minionych, np. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Polickiej.

Arleta NALEWAJKO

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje